Місце жінки в сучасному суспільстві (твір-роздум)

 

Місце жінки в сучасному суспільстві. Здавалося б, повість Осипа Назарука «Роксоляна» відображає часи, що давно минули, і дивовижну постать української дівчини, яка стала наймогутнішою жінкою тогочасного світу, не втративши при цьому чесності та благородства свого духу. Така була Роксоляна. Але, окрім радості від нових знань про ту епоху, окрім щирого захоплення головною героїнею, ця повість спонукала мене до роздумів, насамперед — про місце жінки в сучасному суспільстві.

Зараз все так швидко змінюється, що не просто від стежити суспільні тенденції, крім того’значні розбіжності ми спостерігаємо між соціальним ладом різних країн та культур.

Проблеми рівності між статями, проблеми ролі жінок та чоловіків у суспільстві називаються тендерними, багато праць соціологів, філософів і психологів присвячено їм. Не всі з них написані доступно, з більшістю з них я, зізнаюся, незнайомий, тому свої міркування я висловлюватиму, покладаючись суто на власні спостереження.

Насправді процес емансипації, що розпочався досить давно в Америці та Європі, тільки нещодавно набув такого ж масштабу в нашій країні. Наразі жінки цілком обґрунтовано прагнуть рівності із чоловіками. Жінки обіймають важливі посади в державних та приватних структурах, досягають високого рівня в освіті. Але чи не ховається якась небезпека в цьому? У жодному разі я не стверджуватиму, що рівність між чоловіками та жінками в родині чи в суспільстві неправильна або непотрібна, але стільки «підводних каменів» має ця рівність, що про них варто, як на мене, говорити вголос…

Повернімось до образу Роксоляни: досягнувши просто неможливого для жінки, як на той час, вона перш за все піклувалась про майбутнє своїх синів, огортаючи їх любов’ю та увагою, охороняючи від інтриг, що точилися навколо. На противагу, сучасне суспільство, у якому жінка прагне забезпечити себе сама, досягти гідного кар’єрного рівня, майже не залишає часу на родину. Але ж це не варто залишати поза увагою: останнім часом про труднощі, що виникають у родинах через надмірну заклопотаність жінок, заговорили навіть психологи, а особливо — дитячі психологи, які занепокоєні не на жарт. Діти, навіть діти забезпечених батьків, все частіше не отримують материнської уваги, якої так потребують…

Умови існування жінки, які докладно та історично достовірно описав Осип Назарук у своїй повісті, здаються сучасному читачеві парадоксальними та принизливими для людини. Але ж у сучасному світі, коли жінка нарешті виборола собі повне право на освіту, на творчість, самореалізацію, теж нерідко доходить до абсурду. Люди, які подорожували світом, дуже часто розповідають, що західна жінка втрачає поступово свою жіночність, відносну слабкість, яка й робить жінку привабливою. У дусі анекдотів зазвичай розповідають, що коли вам спаде на думку поступитися місцем американській жінці у громадському транспорті, вона, скоріше за все, сприйме це як образу.

Банально звучить прислів’я, що в міру все добре, але ж воно якнайкраще ілюструє сучасну ситуацію! Глибоко поважаючи право жінок на власний вибір жигтєвого шляху, на свободу від стереотипів та нав’язаних моделей поведінки, я все ж таки сподіваюсь, що хвиля «агресивної емансипації» омине терени України. Сподіваюсь, що мої ровесниці та усі наступні покоління збережуть ту чутливість, вишуканість та ніжність, які так личать українкам і які — пам’ятаймо! — не завадили Анастасії Лісовській подолати усі життєві негаразди, досягнувши в житті всього, чого вона бажала, і залишитися при цьому вірною дружиною та мудрою, турботливою матір’ю.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Місце жінки в сучасному суспільстві (твір-роздум)

 

Місце жінки в сучасному суспільстві. Здавалося б, повість Осипа Назарука «Роксоляна» відображає часи, що давно минули, і дивовижну постать української дівчини, яка стала наймогутнішою жінкою тогочасного світу, не втративши при цьому чесності та благородства свого духу. Така була Роксоляна. Але, окрім радості від нових знань про ту епоху, окрім щирого захоплення головною героїнею, ця повість спонукала мене до роздумів, насамперед — про місце жінки в сучасному суспільстві. (далее…)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *