Образ Гобсека (за повістю Оноре де Бальзака «Гобсек»)

Образ Гобсека. Гобсек — це герой одноіменної повісті Оноре де Бальзака. За професією він лих­вар — людина, що дає гроші у борг під проценти. Втім, він не гребував і брати під заставу інші матеріальні об’єкти. Деталі портрета цього героя виразно характеризу­ють його суть: «Обличчя цього чоловіка, я… назвав би “місячним ликом”, так його жовтава блідість скидалася на колір срібла, з якого облупилася позолота». Та й саме обличчя було, немов профіль на монеті, бо риси його «здавалися вилитими з брон­зи». Очі в нього маленькі, «жовті, як у куниці», «майже зовсім без вій», які «боялися сонячного світла». Скільки років було Гобсекові, ніхто не знав. Здавалося, він був без віку, без статі, без почуттів — машина. Та й «дім та його мешканець пасували один до одного — як ото скеля та приліплена до неї устриця». Він панував не тіль­ки над людьми, які потрапили до його тенет через борги, а й над самим простором. Так автор розповідає, що в конторі Гобсека стояла така «мертва тиша, наче на кух­ні, після того, як заріжуть качку». Не випадково саме ім’я його означає «живоглот».

Чим же відрізняється він від численних образів скупердяїв, відомих у літерату­рі? Він досить розумно судить про світ, про людську натуру та й самі гроші. Саме його очима ми бачимо не тільки нерозважливу легковажну Анастазі де Ресто, але й працелюбну виважену Фанні Мальво. Отож з його слів розуміємо, чому Фан- ні заслуговує на повагу: вона позичає гроші на розвиток своєї маленької справи і стільки, скільки може віддати. Така філософія ставлення до грошей заслуговує на повагу не тільки в Гобсека. Однак лихвар надає грошам, золоту великого зна­чення: «В золоті зосереджені всі сили людства… у золоті все є у зародку, і воно все дає у житті…» Гобсек вибудовує такий ланцюжок: гроші дають свободу, великі гроші — владу. Він говорить Дервілю, що такі, як він, тримають у руках увесь Па­риж: «Ми — володарі ваших доль — тихенькі, нікому не видні».

То, виходить, Гобсек знайшов правильний шлях до володіння грішми і усім світом? На жаль, це гроші володіли ним більше, ніж він грошима. І про це свід­чить картина смерті Гобсека. Останній погляд у житті він спрямував не на рідні обличчя, а на камін, де під попелом лежало золото, що його він не встиг відне­сти до банку. А в кімнатах гнили продукти, які він волів краще згноїти, аніж про­дати дешевше. Отак він був упійманий грошима, жадобою, прагненням накопи­чувати їх щораз більше.

Він нікого в житті не зігрів, хоч у нього була племінниця, що жила продажем свого тіла. І він це знав, як і те, що їй колись дістануться його статки. Виходить, що гроші стали його пристрастю, спричинилися до занепаду його особистості. Гроші зруйнували його життя, закривши від Гобсека усі принади й радощі світу.

Таким чином в образі Гобсека письменник показав руйнівну владу золота.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Образ Гобсека (за повістю Оноре де Бальзака «Гобсек»)

Образ Гобсека. Гобсек — це герой одноіменної повісті Оноре де Бальзака. За професією він лих­вар — людина, що дає гроші у борг під проценти. Втім, він не гребував і брати під заставу інші матеріальні об’єкти. Деталі портрета цього героя виразно характеризу­ють його суть: «Обличчя цього чоловіка, я… назвав би “місячним ликом”, так його жовтава блідість скидалася на колір срібла, з якого облупилася позолота». (далее…)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *